• Hakkımızda

Hakkımızda

Sarı Sandalye, 2014 yılında genç ve azimli bir grup performans sanatları meraklısı tarafından kurulmuş Türkiye'nin kendine özgün gösteriler üreten yeni nesil tiyatro ekiplerinden birisidir.


Kurucu kadro olarak ortak noktamız; hepimiz GSÜTT çıkışlıyız; yani Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu. GSÜTT bünyesinde 10 yıla yakın süre birlikte ürettikten sonra, kendi profesyonel tiyatro topluluğumuzu kurmak ve böylelikle sanatsal bakış açımızı sergileyebilme ihtiyacı hissettik.GSÜTT bünyesinde 10 yıla yakın süre birlikte ürettikten sonra, kendi profesyonel tiyatro topluluğumuzu kurmak ve sanatsal bakış açımızı sergileme ihtiyacı hissettik.

Sarı Sandalye

GSÜTT’nin her sezonun başında Sarı Sandalye isimli bir tanışma günü olur. Bu, yeni katılanlarla ilk buluşma günüdür. Yeni katılanlar o gün ne olacağına dair hiçbir şey bilmez. 


Eskilerin bolca eğlendiği; yenilerinse biraz korkuyla, biraz heyecanla ve büyük bir merakla karşıladığı ama onların da büyük oranda eğlendiği bir kaynaşma günüdür özünde Sarı Sandalye.

İşte bizim ekibimizin ortak noktası da bu özel gündür. Bu ekipteki herkes o sandalyeye en az bir kez oturmuş ve en az bir unutulmaz an yaşamıştır. Yıllar geçse de unutulmayan sarı sandalye anıları, bize tiyatro ekibimizin adını koymak için de ilham oldu.


Sarı Sandalye’ye ilk kez oturduğunuzda ne olacağını bilmezsiniz. Bu bilinmezlik insanı her şeye hazır hale getirir ve işin en heyecanlı kısmı da bu teslimiyet anından sonra başlar. İşte biz de tıpkı Sarı Sandalye’ye oturduğumuz ilk sefer gibi; yeniye, denenmemiş olana ve bilinmeyene açtık kendimizi.

İlk Projemiz

Sarı Sandalye’yi 2014 yılında kurduk ve ilk oyunumuz “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi”ni IKSV’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneledik. İlk senemizde Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında "Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu" ve Ekin Yazın Tiyatro Dostları Ödülleri kapsamında "En İyi Komedi Oyunu" ödülüne hak kazandık.


Aslında bizi epey zorlayan bir yerden başladık. Georges Perec gibi “sıra dışı” bir yazarın, “şaşırtıcı” bir eserini tiyatroya uyarladık. Kendisinin “okunması mümkün olmayan bir metin elde etmeye çalıştım” diye niteledigi bu eseri, sahnelemeyi mümkün kıldık! Elimizden geldiğince…

Sarı Sandalye olarak en başından beri sanatsal yeniliklere ve suprizlere açık bir ekip olduk. Bu doğrultuda, ilk projemizden itibaren özgün edebiyat / metin uyarlamaları, sıra dışı sahneleme ve oyunculuk teknikleri, disiplinler arası ve çok kültürlü denemeler yapmaya özen gösterdik. Halen hedefimiz, performans sanatları alanında alternatif ve yenilikçi denemeler yaparak, Türkiye tiyatro sahnesine özgün ve dinamik gösteriler kazandırmak.